Türker Ertürk kimdir? Türker Ertürk kaç yaşında, nereli? Türker Ertürk hayatı ve biyografisi!

Gündemde yer alan isimlerden biri olan Türker Ertürk hakkında ayrıntılar merak ediliyor. Vatandaşlar ismiyle sıklıkla karşılaştığı isim olan Türker Ertürk’ün hayatını araştırıyor. Pekala, Türker Ertürk kimdir? Türker Ertürk kaç yaşında, nereli? Türker Ertürk hayatı ve biyografisi! Ayrıntılar haberimizde.

TÜRKER ERTÜRK KİMDİR?

Türker Ertürk (10 Nisan 1957, Trabzon), 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı misyonunu yürüten tuğamiral. Misyonundan istifa ederek ayrılan Türker Ertürk, 2010’da “TSK içinde Gülen cemaatine bağlı imamların bulunduğunu” ve “bu imamların dışarıya bilgi sızdırdığını” söz etmişti.

1957 yılında Trabzon’da doğan Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta tahsilini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971’de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi’ne başladı. Lise ve müteakiben o vakit tekrar Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin akabinde, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katılan Türker Ertürk, 15 sene gemilerde çalışmıştır. Bu müddet içinde üç harp gemisinin komutanlığını yaptı. 1996 – 1998 yılları ortasında ise Alçıtepe Muhribinin komutanlığını yapmıştır.

Binbaşı rütbesinde Deniz Kuvvetleri Ulusal Plan Subaylığı, Yarbay rütbesinde Donanma Komutanlığı Eğitim ve Tatbikat Kısım Amirliği, Albay rütbesinde ise Deniz Kuvvetleri Komuta Denetim Daire Başkanlığı vazifelerini yapmıştır. 1985 – 1987 yılları ortasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde misyon yaptı. 1988 – 1990 yıllarında Deniz Harp Akademisi eğitimini alan Türker Ertürk, 1992’de Silahlı Kuvvetler Akademisi ve 1999’da Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji eğitimlerini tamamlamıştır.

Ertürk; 2000 – 2003 yılları ortasında Londra’da Silahlı Kuvvetler ve Deniz Askerî Ataşeliği vazifesini müteakip, 2003 – 2004 yılları ortasında Eğitim Filotillası Komodorluğu, 2004 – 2005 yılları arasında da Deniz Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı vazifelerini deruhte etmiştir. 30 Ağustos 2006 tarihinde amiralliğe terfi eden Türker Ertürk, 2006 – 2008 yılları ortasında Karadeniz Bölge Komutanlığı misyonunu yapmıştır. Bu vazifesi esnasında; ülke çapında bir toplumsal sorumluluk projesi olan Gazi Alemdar Müze Gemisinin yapılmasına öncülük etmiş ve lokomotif gücü olmuştur.

2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı misyonunu yaptı. Bu misyonda de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen ruhsal savaşta kumandanlarının bu süreci düzgün yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve uğraşına siyasi ömürde devam etme kararı vermiştir. Mesleğinden ayrılmasının sonra CHP’ye katılmış ve yaklaşık olarak beş yıl CHP içinde siyasi faaliyet yürütmüştür. Bu müddet içinde Milletvekili aday adayı olmuş ve Trabzon Vilayet Başkanlığı için yarışmıştır. 12 Kasım 2014’de “kurucu unsurlarından uzaklaştığı, Atatürk’e olan bağlılığını yitirdiği” gerekçesiyle CHP’den istifa etmiştir.

14 Kasım 2014’de Anadolu Partisi’nin ikinci kurucu ismi olmuş lakin siyaseten uyuşmazlığa düştüğünden, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinden evvel 18 Mart 2015’de partiden istifa etmiş olup, hala siyasi çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmektedir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır.

Halen Türkiye, Avrupa ve Amerika’da yayın yapan 25’i aşkın mecmua, gazete ve internet gazeteciliği yapan sitede köşe müellifliği yapmakta ve konferanslar vermektedir. Etkin bir sportmen olan Ertürk; tenis, yelken, sörf, kar ve su kayağı sporları yapmakta olup, kurbağa adam brövesine ve üç yıldız balıkadam dalıcı evrakına sahiptir. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk’ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk isimlerinde iki kız çocuğu vardır.

Ödüller

General Gazi Aslanov Altın Erdem Madalyası (Türk Dünyasının gelişimi ve tanıtılmasındaki faal faaliyetleri nedeniyle Azerbaycan Dede Korkut Vakfı tarafından 8 Mayıs 2016’da verildi.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir