Türk devleri güçlerini birleştirdi müthiş silah ortaya çıktı

Farklı coğrafyalarda yaşanan savaş ve çatışmalarla, Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemleri’nin (Loitering Munition) aktifliği ve kıymeti son periyotlarda giderek artıyor. Türkiye’nin roket ve füze merkezi ROKETSAN ile Türkiye’nin taktik küçük İHA üretiminde öncü şirketi STM, alandan gelen bu muhtaçlığa en süratli formda, yeni ve aktif bir tahlil üretmek amacıyla ALPAGUT’u ortak geliştirmek için çalışmalarına başladı.

ALPAGUT GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’un tanıtımı birinci kere SAHA EXPO’da gerçekleştirildi. Lansman merasimine, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katıldı.

ALPAGUT’un iş birliği protokolünde konuşan Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, “Türk savunma sanayiinin önemli iki kurumu ROKETSAN ve STM, akıllı dolanan mühimmat sistemi ALPAGUT için güçlerini birleştirdi. Bu alandaki ulusal mühendislik deneyimimizin değerli bir yansıması olan ALPAGUT, kara, deniz gayelerinin yanı sıra, radar ve haberleşme sistemlerine, komuta merkezi üzere kritik tesislere ve fırsat amaçlarına karşı aktif bir güç olacak. İyi olsun” dedi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de “STM ile gerçekleştirdiğimiz başarılı iş birliğinin sonucunda harp alanının değişen konseptlerine uygun bu teknolojiyi Türkiye’mize kazandırıyoruz. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri’miz ve güvenlik güçlerimizin muhtaçlıklarını karşılamak için geliştirdiğimiz ALPAGUT’un kıymetli bir ihracat potansiyeline de sahip olacağını ve Türkiye’nin savunma endüstrisindeki öncü rolünü pekiştireceğini şimdiden görebiliyoruz” tabirlerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise, “Akıllı dolanan mühimmat alanındaki STM deneyimi ve yetkinliğini, ROKETSAN iş birliği ile farklı bir düzeye çıkarıyoruz. ALPAGUT’un, güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere, dost ve kardeş ülke orduları için alanda oyun değiştirici ve vurucu bir güç olacağını değerlendiriyoruz” diye konuştu.

60 kilometre operasyonel yarıçapı, 60 dakikadan fazla havada kalma müddeti ve farklı tipte harp başlıkları taşıyacak ALPAGUT, tekli ve sürü konseptine uygun kullanılabilecek.

Sistem çalışma konsepti olarak ateşlendikten ya da bırakıldıktan sonra, havada belirli bir müddet dolanarak amaç tespiti, takibi ve maksat değerlendirme faaliyetlerini icra edecek ve yerden gönderilen kullanıcı onayı ile otonom olarak belirlenmiş gayeye dalış yaparak gayesi imha edecek.

ALPAGUT sahip olduğu iki modlu arayıcı başlık ile gayesi fark edilmeden tespit ve teşhis edebiliyor, pozisyon karıştırıcı sistemlerden etkilenmiyor ve hassas güdüm-kontrol tahrik sistemi ile maksada nokta atışı yönlenebiliyor. Sistem tüm bu özelliklerin yanı sıra at-unut özelliği ile de kullanıcısına değerli avantajlar sunuyor.

ALPAGUT; beşerli ve insansız kara/hava/deniz araçlarına süratli entegre edilebilmesiyle de öne çıkıyor. Geliştirilecek sistemin yerli SİHA sistemleri ile entegre bir formda çalışarak taşınabilir hava savunma sistemleri, stratejik yer ögeleri ile asimetrik amaçlara süratle angajman sağlayabilmesiyle harp ortamında değerli bir oyun değiştirici olması hedefleniyor.

ALPAGUT Teknik Özellikleri

Operasyon Menzili

60+ km

Havada Kalış Süresi

60+ dk

Harp Başlığı

11 kg Parçacık Tesirli, Zırh Delici ve Termobarik seçenekli

Tapa

Çarpma ve Yaklaşma Algılayıcı Tapa

Etkinlik Yarıçap

45 m

Seyir / Dalış Hızı

35 m/sn – 100 m/sn

Dolanma İrtifası

300 – 1.500 m (1.000-5.000 ft)

Servis İrtifası

3.500 m (10.000 ft)

İtki

Elektrik Motoru – Pervane

Ağırlık

45 kg

Boy

2.3 m

Kanat Açıklığı

2.5 m

Kesit Alanı

240 mm

Operasyon Sıcaklığı

-35 / +55 ℃ de misyon yapabilme

Hedef Seti

Mobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Ögeleri, Radar yahut Haberleşme Ögeleri, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Öteki Hedefler

Entegre hava Platformları

AKINCI, AKSUNGUR vb. TİHA’lar, ANKA, TB-3 SİHA’lar, HÜRKUŞ, DENİZ KARTALI, ATAK-2, GÖKBEY

Entegre Kara Platformları

Envanterdeki silahlı kara araçları, İnsansız Kara Araçları

Entegre Deniz Platformları

MİLGEM sınıfı Gemiler, SİDA’lar.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir