Strateji ve Eylem Planı Geliştirme Çalıştayı gerçekleştirildi

MERSİN (İGFA) – Türkiye’de demokratik lokal idare için sivil iştirakin ve gönüllülüğün güçlendirilmesini amaçlayan proje kapsamında; sivil toplum kuruluşlarının karar alma sistemlerine iştirakinin artırılması, inanç ve karşılıklı anlayışa dayalı sivil toplum-kamu iş birliğinin güçlendirilmesi ve gönüllülük için elverişli ve sürdürülebilir bir ortam yaratılmasına katkı sağlanması hedefleniyor. Sivil İştirak Projesi’nin 1. Bileşeni kapsamında Çanakkale, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Manisa, Mersin ve Trabzon’dan oluşan 7 pilot vilayette masa başı incelemeleri, çevrimiçi anket uygulamaları ve vilayetlerde yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilip ve sivil iştirake dair algı seviyesi, mevcut boşluklar ve fırsatlar, iştirak sistemleri ve gönüllülük yapıları ayrıntılı incelendi. Çalışmalar sonucunda taslak ‘Mevcut Durum ve Muhtaçlık Tahlili Raporu’ hazırlandı.

Çalıştayda; bu vakte kadar yapılan saha incelemeleri, odak görüşmeleri, çevrimiçi toplantılar ve çevrimiçi görüşmelerde elde edilen tüm datalar, iştirak sağlayan paydaşlarla paylaşıldı. Mersin’de göç-mülteci sorunu, girişimcilik-yerelde kalkınma ve afet-afet sonrası kalkınma olmak üzere 3 ana tema çalışılacak. 2 yıl sürecek çalışmanın gerçekleştirilen birinci etabında elde edilecek hareket planları, oluşturulacak stratejilerle ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmalarla sürecek.

AKÇA: “PROJENİN EMELİ, KENTTEKİ KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE SİVİL İŞTİRAKİN ARTIRILMASI”

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi Kent İştiraki ve Sivil Toplum ile İlgiler Şube Müdürü Başar Akça, yerel idareler olarak Sivil İştirakin Vazife Gücü Projesi’nin bir modülü olduklarını belirterek, “Sivil İştirakin Vazife Gücü projesinin temel gayesi; kentte tüm karar alma sistem süreçlerinde sivil iştirakin aktifliğinin artırılmasıdır. Bağlantılar kurularak bu amaçlanıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılından beri Mersin’de sivil inisiyatifler karar alma düzeneklerinde önemli misyonlar üstleniyor. Mersin’e Bedel Katanlar (MEDEKA) ve Tarsus’a Bedel Katanlar (TADEKA) konseylerimiz; toplam 20 alt heyetten oluşuyor. Bu heyetlerimiz kültür, sanat ve bilim disiplinlerinden oluşuyor. Heyet üyelerimiz yeniden Mersin’e kıymet katmış, Mersin’de önemli çalışmalar yapmış sanatçı ve akademisyenlerden oluşuyor. Biz bu üyelerimizin ve heyetlerimizin tekliflerini, nizamlı olarak yaptığımız toplantılarla alıyoruz. Bu teklifleri projelendiriyor ve aşikâr bir takvimde de hayata geçiriyoruz” dedi.

“STK’LAR İLE ZATEN SÜREKLİ İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

Büyükşehir Belediyesi’nin karar alma süreçlerinde STK’lar ile iş birliği içinde olduklarını da tabir eden Akça, “Bu sene ikincisini gerçekleştirdiğimiz Tarsus Şenliği, TADEKA konseyinin teklifiyle oldu. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz 2. Mersin Milletlerarası Edebiyat Şenliği ise Edebiyat Kurulu’nun önerisi ile hayata geçti. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sivil İştirakin Misyon Gücü projesinde; bu sivil inisiyatifleri kurumsal yapıda konumlandırarak ve tüm karar alma sistemlerinde, kültür-sanat politikalarımızda ve karar alma siyasetlerini da uygulatarak, aslında bu inisiyatifleri hayata geçiriyor ve uyguluyor. Bu projenin genel emeli da bu yönde” diye konuştu.

TUĞCU: “TOPLUMSAL PAHA YARATMAK ÇOK KIYMETLİ”

Toplumsal kıymet yaratmanın çok değerli olduğunu ve bu bağlamda da aktif çalışmalar yaptıklarını kaydeden Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, sivil iştirakin ehemmiyetine vurgu yaparak, “Bu da benim için kentime, ülkeme, dünyaya bir biçimde dokunuş demektir. O nedenle de çok önemsiyorum. Sivil iştirak misyon gücü, çok samimi bir arenada hakikaten de üst seviye çalışmalarla başladı. Hem saha tecrübesiyle, hem de her kentin kendi içinde yaptığı anketlerle, yani bilimsel bir formda başladı. Alanın dışında da, yani milletlerarası mecrada da ‘sivil iştirak nedir?’ farkındalığını oluşturduk. Biz de bütün bu yansımaları kente aktif bir biçimde yansıtıyoruz. Bu türlü bir misyon gücünün kesimi olmaktan ve bunu görünür kılmaktan da memnunluk duyuyorum” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir