Sarıgül muhalefete seslendi: Hükümete destek verin

 Balıkesir’de esnaf ziyareti yapan ve gençlerle bir ortaya gelen TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, parti binasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

TBMM’de Finlandiya ve Norveç’in NATO’ya üye olmaları görüşmelerini kıymetlendirerek başlayan Sarıgül, “Önümüzdeki günlerde parlamentoda çok kıymetli bir bahis oylanacak. Yani Finlandiya ve İsveç NATO’ya girmek istiyorsa TBMM’nin kesinlikle onayına müracaat etmek durumundadır. O nedenle parlamentodaki muhalefet partilerine sesleniyorum; lütfen salı günü önerge vererek hükümete yetki verin ve deyin ki Finlandiya ve İsveç NATO’ya girmek istiyorsa Türkiye’deki 8,5 milyon mülteciyi kesinlikle ve mutlaka Avrupa Birliği ülkelerine eşit olarak almalıdır. Aksi takdirde hükümete bunu yerine getirmiyorsa NATO’dan çıkma yetkisini dahi verin, hükümetin elini güçlendirin ki hükümet NATO’nun karşısına daha önemli bir biçimde otursun” diye konuştu.

MÜLTECİ SORUNU BU TÜRLÜ ÇÖZÜLÜR

Muhalefet partilerinin hükümete vereceği takviyeyle ülkedeki mülteci sıkıntısının aşılacağını kaydeden Sarıgül, “Bunu yaparsak 8,5 milyon mülteciyi rahatlıkla Avrupa Birliği ülkelerine eşit olarak göndeririz ve Türkiye büyük bir sıkıntıdan kurtulmuş olur dedi.
Kimi partilerin ‘ben yarın iktidar olduğum vakit mültecileri gönderirim’ kelamlarını eleştiren Sarıgül, “Beyefendi bunlar kargo paketi değil, hiç kimseyi gönderemezsiniz. Türkiye Değişim Partisi işin ciddiyetini konuşur. Partimiz bunu oy almak için konuşmaz. Lakin inanın ki cennet vatanıma sesleniyorum; nasıl ki Ukrayna’dan Avrupa’ya savaştan kaçan 9,5 milyon Ukraynalı’ya NATO üyesi ülkeler gönüllerini açtılarsa 8,5 milyon mülteciye de NATO üyesi ülkeler eşit oranda almalılar. Almanya’nın 90 milyon nüfusu var 500 bin, İtalya’nın 55 milyon nüfusu var 250 bin, Yunanistan’ın 20 milyon nüfusu var 20 bin mülteci alabilir. Yani o nedenle orantılı bir formda Türkiye’deki mültecilerin Avrupa Birliği ülkelerine alınmasını öneriyorum. Aksi takdirde NATO’dan çıkmalıyız. NATO’ya bu kozumuzu öne sürmeliyiz. Onun için bütün muhalefet partilerinin misyonu tahlil üretmektir. Bütün muhalefet partilerini Salı günü TBMM’yi harikulâde toplantıya çağırarak Finlandiya ve İsveç NATO’ya girmek istiyorsa 8,5 milyon mülteciyi eşit olarak AB ülkelerine almalıdır. Nasıl ki sarı saçlı, mavi gözlü, Hıristiyan kökenli Ukraynalıları aldılar, o vakit buradaki Müslüman kökenli 8,5 milyonu da NATO üyesi ülkeler almalı ve Türkiye’ye eşit davrandıklarını kesinlikle göstermelidirler” tabirlerini kullandı.

CAMİLER DE BİZİM CEMEVLERİ DE

Sarıgül, 9 Nisan’dan bu yana yaptığı af davetini tekrar yineledi. Başörtüsü özgürlüğü ile ilgili açıklamalarda bulunan Sarıgül, “Türkiye Değişim Partisi olarak biz başı açık kardeşimizle de başı kapalı kardeşimle de her vakit beraberiz. Muharrem ayı da bizim, ramazan ayı da bizim, mescitlerimiz de bizim, cemevleri de bizim diyen bir siyasi partiyiz. Şu anda başörtülü kardeşlerimizin rastgele bir kamu kurum ve kuruluşlarında, bilhassa Ulusal Savunma, İçişleri ve öbür bakanlıklarda çalışmalarında hiçbir mahsur yok. Herkes rahatlıkla kendi giysi ve kuşamıyla çalışabiliyor dedi.

Sarıgül, başörtüsü konusunda referandum yapılacaksa yalnızca bayanların oy kullanması teklifinde bulunarak, “Kadınlarımız kendi hak ve hukuklarını kendileri özgürce tayin etsin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir