Meteoroloji’den turuncu ve sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: ülke genelinin çok bulutlu, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya etrafları dışında kalan öbür bölgelerimizin aralıklı yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar biçiminde görülmesi beklenen yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu, Orta Karadeniz ile Konya’nın kuzeyi, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Kayseri etraflarında mahallî olmak üzere kuvvetli, Şırnak etraflarında yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ riski bulunuyor.

Hava sıcaklığı

İç ve doğu bölümlerde biraz azalacağı, öbür yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayaca, ekseriyetle mevsim normalleri civarında, doğu bölümlerde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyredeceği varsayım ediliyor.

Rüzgar

Genellikle kuzeyli, güneydoğu bölümlerde doğu ve güneydoğu taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette yer yer kuvvetlice eseceği iddia ediliyor.

Uyarılar

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu, Orta Karadeniz ile Konya’nın kuzeyi, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Kayseri etraflarında lokal olmak üzere kuvvetli, Şırnak etraflarında yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Çığ tehlikesine dikkat

Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Marmara

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu, Çanakkale’nin iç bölümleri ile Kırklareli etraflarının aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatlerinde Bursa ve Bilecik’in yüksek bölümlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Ege

Çok bulutlu, yarın öğlen saatlerinden itibaren İç kesitlerinin mahallî olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Akdeniz

Çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile yarın öğlen saatlerinden sonra Göller yöresinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, gece saatlerinde Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkisinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, Doğu Akdeniz’de yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İç Anadolu

Çok bulutlu, bölge genelinin mahallî olmak üzere aralıklı yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, ekseriyetle yağmur ve sağanak, kuzeydoğusunun yükseklerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar biçiminde görülmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, iç ve yüksek bölümlerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz

Çok bulutlu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile yarın vakitle bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, iç ve yüksek kısımlarının karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Doğu Karadeniz’in yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

Doğu Anadolu

Çok bulutlu, kuzey ve batısı ile yarın nzamanla bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Ekseriyetle yağmur ve sağanak, kuzey ve doğu kısımlarının yükseklerinde karla karışık yağmur, yer yer kar yağışı biçiminde görülecek yağışların, yarın güney ve batı kesitlerinde yer yer kuvvetli, Şırnak etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu

Çok bulutlu, bölge genelinin lokal olarak kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Sarı kodlu ikaz nedir?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kurallardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Turuncu kodlu ihtar nedir?

Hava durumu tehlikelidir. İddia edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması mümkündür. Çok önlemli olmalı, şimdiki meteorolojik şartlar ve kestirimler takip edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir