Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddia edilen akademisyene suç duyurusu

Müdafaa-i İslam Hareketi Derneği üyeleri, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim vazifelisi Uğur Kutay hakkında, ders sırasında müfredat dışına çıkarak, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği teziyle cürüm duyurusunda bulundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim vazifelisi Uğur Kutay’ın senaryo yazımı dersinde, müfredat dışına çıkarak Hz. Muhammed’e hakaret ettiği argüman edildi. Kutay hakkında, 9 Aralık’ta Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine savcılık Kutay hakkında, “Halkın bir bölümünün benimsediği dini pahaları alenen aşağılama” hatasından soruşturma başlattı.

Müdafaa-i İslam Hareketi Derneği üyeleri de bugün sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda Uğur Kutay hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Burada bir basın açıklaması yapan Dernek Başkanı Erdem Özveren, “Bütün bu hakaretleri, kelamda tabir özgürlüğü ismi altında savunmak ise cahilliktir. İnancımıza, manevi kıymetlerimize yapılan bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz. Bu kelamda akademisyen hakkında gereğinin yapılmasını temenni ediyor ve üniversitemizde inancımıza hürmet duymayan akademisyenler istemiyoruz” halinde konuştu. Dernek üyeleri açıklamanın akabinde cürüm duyurusunda bulunmak için adliyeye girdi.

Suç duyurusu dilekçesinde akademisyen Uğur Kutay’ın 5 Aralık tarihinde ders sırasında söylediği kelamlara yer verildi. Dilekçede, Uğur Kutay hakkında ‘Hakaret’ ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ hatasından dava açılarak cezalandırılması istendi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir