Her yıl 22 Nisan’da kutlanıyor! Bilincinizi arttıracak bu günün, o tehlikeye engel olması hedefleniyor….

Her yıl 22 Nisan’da Dünya Günü’nü kutluyoruz. 22 Nisan’da, bugüne özel ağaçlar dikilir, çöpler temizlenir ve beşerler iklim değişikliği de dahil olmak üzere gezegeni tehdit eden problemlere dikkat çeker. Velhasıl 22 Nisan’ı gezegenimizi tehdit eden meselelere karşı farkındalık oluşturmak için kutlanan bir gün olarak tanımlayabiliriz. Bu sene 53. defa kutlanacak olan bu özel günün onuruna, Dünya Günü ile ilgili 9 büyüleyici gerçeği bir ortaya getirdik.

1. Dünya Günü, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson ve başka çevrecilerin yorulmadan sürdürdükleri gayretler sonucunda ortaya çıktı.

Çevreci Senatör Gaylord Nelson, 1969’da California’da bir petrol sızıntısının tesirlerine şahit oldu. Bu da onun etraf şuurunu artırma isteğini ikiye katladı. Böylelikle 22 Nisan 1970’te “Dünya Günü” doğdu.

2. Eski ABD Başkanı John F. Kennedy de çevreyi muhafaza konusunda şuuru artırmaya çalıştı.

Başkanlığı sırasında John F. Kennedy de çevreyi muhafaza konusunda halkın şuurunu artırmak için çalışmalar yaptı.

3. Birinci Dünya Günü’nde 20 milyon Amerikalı sokaklara döküldü.

22 Nisan 1970’te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kolejlerde, VFW salonlarında, halka açık meydanlarda ve parklarda protestolar, şovlar, bağış toplama aktiflikleri, tabiat yürüyüşleri, konuşmalar, konserler ve akla gelebilecek her tipten sivil toplanma gerçekleşti. Allen Ginsberg üzere pop kültürü ikonlarından Toprak Ana ismine konuşmaları istendi.

4. Dünya Günü’nün tarihi bilhassa üniversite öğrencilerini harekete geçirmek için seçilmiştir.

Senatör Nelson, bu projenin başına geçmesi için o vakitler Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Denis Hayes’i görevlendirdi. Ulusal koordinatör olarak Hayes, işe büyük bir grup aldı. Bu takım üniversite öğrencilerinin, devrin Vietnam protestolarında olduğu üzere kritik bir rol oynamaları gerektiğini biliyordu. Hayes’in birinci Dünya Günü için seçtiği tarih özeldi. Zira birçok üniversite yerleşkesinde 22 Nisan, bahar tatili ile final imtihanları ortasına denk geliyordu.

5. Dünya Günü en başından beri tenkitlere maruz kaldı.

İlk Dünya Günü muhafazakar kümeler tarafından sertçe eleştirildi. Ayrıyeten etrafa ziyan veren şirketlerin yılda bir defa Dünya Günü’nü kutlaması da elbette insanların güzeline gitmedi.

6. Birinci olarak Amerika’da ortaya çıkmasına karşın artık küresel olarak kutlanıyor.

1990’da Dünya Günü, 141 ülkeden 200 milyon insanın iştirakiyle dünya genelinde kutlanmaya başlandı.

7. 22 Nisan, Dünya Toprak Ana Günü olarak da bilinir.

2009 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Nisan’ın Dünya Toprak Ana Günü olmasına karar verdi. Zira Toprak Ana sembolü, birçok ülke ve kültürde ortak bir şeyi temsil ediyor.

8. 2009’da NASA, Dünya Günü’nü kutlamak için “Ay Ağaçları” dikti.

1971’deki Ay misyonu Apollo 14 sırasında astronot Stuart Roosa çeşitli ağaç tohumları getirdi. Bu tohumlar, modülün içinde ayın yörüngesinde 34 defa döndüler. Uzayın mikro yerçekimine maruz kalmanın ağaçları etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyordu. Tohumlar geri döndüğünde artık çimlenemeyecekleri düşünülüyordu. Yeniden de dikilen ağaçlar herkesi şaşırtarak büyüdü. Bunlara “Ay Ağacı” ismi verildi.

9. 2023 yılının teması “Gezegenimize Yatırım Yapın” oldu.

2016 Dünya Günü’nden bu yana her yılın yeni bir teması var. 2016’da “Yeryüzü İçin Ağaçlar“, 2017’de “Çevre ve İklim Okuryazarlığı“, 2018’de “Plastik Kirliliğine Son” ve 2019’da “Türümüzü Koruyun” temaları seçildi. Bu yılın teması ise “Gezegenimize Yatırım Yapın” olacak.

Kaynak: listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir