Erdoğan: Deprem bölgesinde 50 bin enkaz kaldırdık, 77 bin konteynerin kurulumunu yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası Tevcih Töreni”nde konuştu.

Maraş merkezli sarsıntıların etkilediği vilayetlerde yalnızca arama kurtarma grubu olarak 35 bini aşkın işçinin bilfiil misyon aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Yerli-yabancı toplam 55 bin bireye madalya ve nişan takdim edeceğiz.” dedi.

Erdoğan, sarsıntılar nedeniyle bölge genelinde son güncellemelere nazaran toplam 872 bin bağımsız kısımdan oluşan 311 bin binanın kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Deprem bölgesinde gayretleriniz münasebetiyle sizlere şahsım, milletim ve devletim ismine en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Yardım davetimize takviye veren tüm yabancı dostlarımıza ayrıyeten teşekkür ediyorum.

Sadece arama kurtarma takımı olarak 35 bini aşkın işçi bölgede bilfiil vazife aldı. Gönüllülerle birlikte 650 bin insanımız adeta bölgeye akın etti. Yerli-yabancı toplam 55 bin şahsa madalya ve nişan takdim edeceğiz. Kimi yardım kampanyaları düzenleyerek kimi ülkemize gelerek taziyelerini gösterdi. Kara gün dostlarımızın hepsini tanıyoruz. Yapılan her fedakarlığa depremzedelere uzanan her yardım eline minnettarlığımızı farklı biçimlerde söz etmeyi sürdüreceğiz. Akabinde yaşanan sellerde de toplam 21 vatandaşımız vefat etti.

’57 BİN ENKAZDAN 50 BİNİNİ KALDIRDIK ‘

Depremler sebebiyle bölge genelinde son güncellemelere nazaran toplam 872 bin bağımsız kısımdan oluşan 311 bin bina kullanılamaz hale geldi. 321 başka noktada, toplam 781 bin 500 çadırın ve 77 bin konteynerin kurulumunu yaptık. Zelzele bölgesinde inşa süreci başlatılan konut sayısı 113 bini, bilfiil temeli atılan konut sayısı 47 bini buldu. 57 bin enkazdan 50 binini kaldırdık. İnşallah Hatay’daki enkazın kalanını da çok kısa müddette tasfiye edeceğiz. Yaraları büsbütün sarıncaya, sarsıntının izlerini büsbütün silinceye kadar koşturmaya devam edeceğiz.

Hane takviyesi, taşınma ve kira yardımı ve yakını vefat edenlere yaptığımız ödeme ile 28 milyar lira ödeme yaptık.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir