Çumra’da 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü’nde Anma Programı Düzenlendi

Çumra’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programı kapsamında etkinlikler düzenlendi.

15 Temmuz darbe girişiminin 7’nci yılı dolayısıyla Çumra halkı, ellerinde Türk bayraklarıyla Sultan Abdülhamid Han Kültür Evi önünde toplandı.

Programa; Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, AK Parti Çumra İlçe Başkanı İbrahim Onbaşı, Çumra Müftüsü Ali Abay, birim amirleri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve diğer protokol üyeleri katıldı.

 Program şehitler anısına saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başladı. Etkinlikler; 15 Temmuz fotoğraf sergisi, Çumra Rehabilitasyon Merkezi Mehter ekibinin hazırladığı mehter gösterisi, 15 Temmuz şehitleri anısına yazılan şiir okumaları, 15 Temmuz’un anlam ve önemini anlatan video gösterimleri, Kuran-ı Kerim Tilaveti ile Türkü ve kasideler seslendirildi. Ayrıca etkinliklerde; Ulu Cami İmam Hatib’i Mehmet Toraman, Ulu Cami Müezzin Kayyımı Mehmet Akif Erfidan ve Oğuz Yaylacı, Bardakçı Cami İmam Hatib’i Mehmet Demir, Bardakçı Cami Müezzin Kayyımı Veysel Koçak, Sanayi Cami İmam Hatib’i Mustafa Ağaç, Şükrü Yavuz Cami İmam Hatib’i Ali Torun ve Yüz Akı Kuran Kursu öğreticisi Mustafa Yaldır’ın bulunduğu müftülük korosu şehitler anısına ilahiler okudu. Program Çumra Müftüsü Ali Abay’ın duası ile sonlandı.

“15 Temmuz Devletimiz ve Milletimizin Bağımsızlığını Perçinlediği Bir Gündür”

15 Temmuz şehitlerini anma programının açılış konuşmasını yapan Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, zaferlerle dolu şanlı Türk tarihinde asla içerisinde yer almaması gereken 15 Temmuz darbe kakışması gibi bazı üzücü olaylar yaşandığını kaydetti. Candan konuşmasında; “Kendisini dini bir cemaat olarak gizleyen ama art niyetli emelleriyle Atlantik ötesi güçlerin menfaatlerini milletin aleyhine olan menfur emelleriyle birleştirip darbe girişimine kalkışanlar önce Cenab-ı Hakkın yardımıyla sonra da yüce milletimizin sağduyusu ve şahlanışı sonucu kirli planlarına nail olamadılar. Milletimizin; birliğini, bağımsızlığını  ve devletini korumak için nasıl seferber ve yek vücut olup kendi kaderine nasıl sahip çıktığı şanlı günün yıl dönümünü kutluyoruz. Bir yönüyle şehitlerimizi anıyor ve gazilerimize minnetlerimizi ifade ediyorken bir yönden de 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gecede uluslararası güçlerin desteğiyle bu girişilen kirli planın tutmadığı devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının perçinlendiği bir güne uyanışımızı da bu vesile ile kutlamış oluyoruz. Allah bir daha bizlere böyle acılar yaşatmasın” ifadesini kullandı.  

“Milletimiz İradesini Bir Avuç Darbeciye Çiğnetmemiştir”

Programda konuşan Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman ise Türk milletinin yaşadığı coğrafyayı Malazgirt savaşında olduğu gibi 15 Temmuz gecesinde de nasıl sahiplendiğine vurgu yaptı. Türkman; “15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizi ve milletimizi yok etmek isteyen, devletin kurumların içerisine sızmış FETÖ terör örgütüne mensup bir grup vatan haini tarafından darbe girişiminde bulunulmuş ve kendilerine emanet edilen milletin silahlarını  bu aziz ve fedakar millete doğrultmuşlardır. O gece milletimiz; dil, din, ırk, mezhep ve parti ayrımı gözetmeden tek yürek olmuş ve ölümü göze alarak bu hain planı başarısızlığa uğratmıştır. Milletimiz o gece tüm fertleriyle tek yürek olmuş meydanları doldurarak iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmemiştir. Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı Malazgirt’te olduğu gibi bu coğrafyayı vatanı olarak sahiplenme konusunda kararlılığını ortaya koymuştur. FETÖ Terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bu hain kakışmada yüzlerce vatandaşımız şehit olmuştur. Tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir