Bayraktar Kızılelma’dan havacılık tarihinde ilk: İnsanlı savaş uçağıyla kol uçuşu yaptı

Baykar’dan yapılan açıklamaya nazaran, Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar Akıncı’nın birinci sefer 24 Nisan 2023’te Çorlu’da yapılan testte gerçekleştirdiği ve dünya havacılık tarihinde bir birinci olan yakın kol uçuşunun akabinde TEKNOFEST 2023’te ise yeni bir prensip imza atıldı. İstanbul semalarında insansız savaş uçağı Kızılelma ile taarruzi insansız hava aracı, Akıncı birebir uçuşu birçok kere halka açık olarak icra etti.

Atatürk Havalimanı’nda 27 Nisan-1 Mayıs 2023’te gerçekleştirilen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST’te bu kıymetli uçuşun yanı sıra öbür birinciler de yaşandı. Bayraktar Kızılelma tekrar bir birincisi gerçekleştirerek halka açık bir hava gösterisinde, beşerli jet uçağı SoloTürk ile tekraren yakın kol uçuşu yaptı. TEKNOFEST 2023 boyunca her gün Bayraktar Akıncı ve Solotürk ile yakın kol uçuşları icra eden Bayraktar Kızılelma’nın bu uçuşları büyük beğeni topladı.

TEKNOFEST 2023’ün son günü olan 1 Mayıs’ta ise insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, F-16 savaş jeti Solotürk ve F-5 jet uçaklarından oluşan Türk Yıldızları, bu kere de daha evvel gibisi denenmemiş bir şov gerçekleştirerek birinci sefer filo konseptiyle formasyon uçuşu icra etti. Dünya havacılık tarihinde “yeni bir çağın şafağı” olarak nitelenebilecek bu uçuş konseptleri, geleceğin hava muharebesine de istikamet verecek.

Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, Solo Türk ve Türk Yıldızları ile kol uçuşu icra ederek dünyada bir birincisi gerçekleştirdi. Böylelikle geleceğin hava muharebesinden bir kesit ortaya konuldu.

Şimdiye kadar iki prototipi muvaffakiyetle üretilen Bayraktar Kızılelma’nın geliştirme ve üretim faaliyetleri devam ediyor. Ulusal insansız savaş uçağının 2024 yılında seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

– TCG ANADOLU’DAN BİRİNCİ UÇUŞ 2025’TE

Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA, dünyanın birinci SİHA gemisi olacak TCG Anadolu’nun 10 Nisan’da gerçekleştirilen envantere kabul merasiminde uçuş güvertesinde yerini aldı. Merasimde üretilen ikinci prototipi sergilenen Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı’nın 2025 yılında TCG Anadolu gemisinden uçuş testlerine başlaması hedefleniyor.

TCG Anadolu gemisi, Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA, İstanbul Sarayburnu Limanı ve İzmir Alsancak Limanı’nda vatandaşların ziyaretine açıldı. Bu kapsamda yüz binden fazla vatandaş, Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA’nın uçuş güvertesinde yer aldığı TCG Anadolu gemisini ziyaret etti.

Baykar’ın yüzde 100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar Kızılelma projesi, 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim çizgisinden çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini hızlı bir formda muvaffakiyetle tamamladıktan sonra 14 Aralık 2022’de birinci uçuşunu gerçekleştirdi.

Bayraktar Kızılelma, 1 yıl üzere rekor bir müddette gökyüzü ile buluştu, nisan ayı boyunca Uçuş Test Kampanyası kapsamında planlanan uçuş ve sistem tanımlama testlerini muvaffakiyetle tamamladı.

AKILLI FİLO OTONOMİSİ İLE GÖREV

Bayraktar Kızılelma, hava-yer misyonlarıyla bir arada yapay zeka kabiliyetiyle hava-hava muharebesi icra edecek. Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağı, düşük radar kesiti sayesinde sahip olacağı düşük görünürlük ile Türkiye için güç çarpanı olacak.

Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyeti ile muharebe alanında ihtilal gerçekleştirecek bir platform olacak Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı misyonlarda kıymetli rol üstlenerek Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik misyonlar yapacak. 8,5 ton kalkış yükü, 1.500 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesine sahip olan Bayraktar Kızılelma, ulusal AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak. Ulusal olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan Bayraktar Kızılelma, akıllı filo otonomisi ile vazife yapabilecek.

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat kontratıyla başladı. Son olarak Romanya’ya gerçekleştirilen ihracatla birlikte Bayraktar TB2 SİHA’lar, NATO üyesi 4 ülke, AB üyesi 2 ülkenin envanterine girdi.

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA AR-GE sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran, savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan mukavelelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık dalının en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 30 ülkeyle, Bayraktar Akıncı TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat mutabakatı imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir