Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Önümüzdeki süreçte önemli çalışmalar yapacağız

Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada, “Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında yeni kabinede, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensip ve takdirleriyle Adalet Bakanı olarak görevlendirilmekten büyük bir onur duydum. Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Son 21 yılda Türkiye’de demokrasinin standardının yükseltilmesi, hukuk devletinin tahkim edilmesi, yargı tarafsızlığının ve bağımsızlığının güçlendirilmesi başta olmak üzere, birçok hususta tarihi ve ıslahat niteliğinde adımlar attıklarını vurgulayan Tunç, şöyle devam etti:

“Önceki bakanlarımızın periyodunda de Yargı Islahatı Strateji Dokümanı, İnsan Hakları Hareket Planı çerçevesinde çok sayıda mevzuat düzenlemeleri ve uygulamaya yönelik çok değerli yenilikler yaptık. Artık Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında bu periyotta de inşallah kesintisiz bu ıslahat sürecinin devam etmesi, milletimizin adalete olan itimadının artırılması için var gücümüzle çalışacağız.”

“ÇOK KIYMETLİ ÇALIŞMALARIN İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

TBMM’de uzun bir müddet vazife yaptığını, Adalet Komisyonu’nda uzun müddet çalıştığını hatırlatan Tunç, şunları kaydetti:

“Adalet Komisyonu, Adalet Bakanlığı ile koordineli çalışan bir komiteydi. Temel kanunlarımızın yenilenmesinde, mevzuatımızın güncellenmesinde ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ahenk düzenlemelerinde Meclis, yasama ayağında arkadaşlarımızla birlikte çok kıymetli çalışmalar gerçekleştirdik.

Yapılan mevzuat düzenlemelerinin uygulamada takibi anlamında Adalet Bakanlığı çok önemli bir bakanlık. Bilhassa adalet ve kalkınma birlikte giden hususlar. Adaletin tecellisi, insanlarımızın temel hak ve hürriyetlerini sonuna kadar kullanabilmesi manasında önümüzdeki süreçte çok kıymetli çalışmaların içerisinde olacağız.

Bu manada da bilhassa seçim beyannamemizde yargıyla adaletle ilgili milletimize verdiğimiz kelamlar var. Bu kelamların aşikâr bir takvim dahilinde hayata geçmesi için var gücümüzle çalışacağız.”

“MİLLETİMİZ YENİ BİR ANAYASAYI HAK EDİYOR”

Erdoğan’ın “yeni anayasa” davetini pahalandıran Tunç, anayasada ıslahat sayılabilecek değişiklikleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Yılmaz Tunç, şunları kaydetti:

“Bir sefer Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş anayasamızda başlı başına bir idare reformuydu. Yargıyla ilgili, yargı birliğinin sağlanması, askeri yargının kaldırılması, Yargıçlar ve Savcılar Heyetinin ve Anayasa Mahkemesinin yapısının daha demokratik, hukuk devleti prensiplerine uygun hale getirilmesi, bayan hakları, çocuk hakları, Anayasa Mahkemesine ferdî müracaat, ferdî bilgilerin korunması üzere temel hak ve özgürlüklerle alakalı çok değerli, ıslahat niteliğinde düzenlemeler yaptık.

Darbecilerin yargılanmasını sağlayan unsur değişiklikleri, sıkıyönetimin kaldırılması üzere anayasada çok sayıda değişiklik yaptık. Yeni bir anayasayı, demokratik, sivil bir anayasayı milletimiz hak ediyor. İnşallah yeni devir Meclis’inde bu türlü bir uzlaşma sağlanırsa milletimizi Türkiye Yüzyılı’nın birinci yasama periyodunda yeni, demokratik bir anayasaya kavuştururuz. Temennimiz bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir